بوتاکس

بوتاکس

توکسین بوتولینیوم یا باصطلاح بوتاکس

این توکسین یا همان سم بوتولینیوم در گذشته برای درمانهای پارکینسون و همچنین برای سر دردهای میگرنی استفاده میگردید و سالهاست که این توکسین بوتولینیوم در پزشکی زیبایی مورد استفاده قرار گرفته است .

توکسین بوتولینیوم را بر حسب کارخانه ای سازنده بنام های بوتاکس مربوط به شرکت آلرگان آمریکا، دیسپورت برای کشور انگلیس ، زئومین مربوط به کشور آلمان ، مصپورت که تولید ایران است و بر مبنای فرمولاسیون دیسپورت ساخته شده است و مجوز وزارت بهداشت و درمان ایران را دارد  ، و مارک های متفرقه دیگر که ساخت چین میباشد .

کاربرد توکسین بوتولینیوم در پزشکی زیبایی برای رفع چین و چروک پیشانی ، خطوط پنجه کلاغی و فرم دهی ابرو همچنین برای فرم دهی و اصلاح لبخند ، فرم دهی بینی  و جهت جلوگیری از تعریق زیاد در کف دست و پا و زیر بغل استفاده میگردد.

اثردهی توکسین بوتولینیوم :

بعد از تزریق ده تا پانزده روز زمان برای نمایان شدن اثرات آن میباشد .

مدت ماندگاری توکسین بوتولینیوم :

مدت ماندگاری اصولا از ۸۴ تا ۱۳۰ روز میباشد که بستگی به فرد داره .

مکانیزم اثر توکسین بوتولینیوم :

این سم با اثر گذاری بر روی اعصاب یا نوروتوکسین اثر گذاشته و عملکرد آن را بصورت موقت از کار بیندازد اصولا اعصاب ارادی مانند اعصاب صورت در زمانی منقبض میگردند که دستور از مغز به آنها ارسال شود زمانی که با توکسین بوتولینیوم اختلال در عصب ایجاد میگردد انقباضات متوقف میشود و باصطلاح عصب فلج میگردد.

توکسین بوتولینیومی که برای فلج کردن اعصاب استفاده میشود از نوع Aاست که اصولا از یک بوع باکتری بنام کلستردیوم بوتولینیوم تولید میشود . این توکسین یا سمی که توسط این باکتری تولید میگردد یکی از کشنده ترین سم های در طبیعت است برای یک انسان هفتاد کیلوگرم ، تنها ۷۰ میلی گرم کشنده میباشد. همچنین این نوع توکسین درصورت نجوشاندن غذاهای کنسروی ، میتواند بسیار خطرناک باشد

آیا تزریق توکسین بوتولینیوم خطرناک است ؟

خیر این سم خطرناک نیست بدلیل اینکه زمانی خطرناک میباشد که جذب خون شود ولی در پزشکی زیبایی این سم بصورت موضعی استفاده میگردد و هیچگونه خطری ندارد.

FDA .آمریکا جهت تزریق این توکسین در درمان جوانسازی و رفع چین و چروک ها تاییدیه لازم را صادر نموده است.

 

نکات مهم جهت تزریق بوتاکس

در آرایشگاه تزریق نکنید زیرا این توکسین بایستی توسط پزشک و در مطب صورت بپذیرد.
برای نتیجه بهتر تزریق سم بوتولینیوم و رفع چروک های پیشانی و جلوگیری از افتادگی پلک حتما به مراکز و پزشکان حاذق در این امر مراجعه نمایید.

 

نکات بعد از تزریق بوتاکس

به مدت شش ساعت بعد از تزریق ازخوابیدن ، سر را بسمت پایین آوردن و عقب بردن خودداری نمایید.
دوش گرفتن و حمام ، سونا ، جکوزی تا ۲۴ ساعت خودداری نمایید.
از هر گونه حرکات ورزشی بمدت یکروز خودداری نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *